Havayolu Taşımacılığı

Havayolu Taşımacılığı; ihracat ve ithalatçılar başta olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm gönderenlerin eşyalarını en uygun zamanda en uygun yöntemle ulaştırılmasını sağlayan hizmetler bütünüdür. Havayolu eşya taşımacılığı diğer taşımacılık türlerine göre tarihsel gelişim süreci açısından daha yeni olmasına rağmen son yıllarda kullanım oranı giderek artan bir taşımacılık şekli haline gelmiştir. Havayolu eşya taşımacılığında daha çok hacmi ve ağırlığı düşük fakat değeri yüksek olan eşyalar taşınmaktadır. Dünya ticaretinde ürün çeşitliliğin artmasına paralelinde, rekabetin şiddetlenmesi ve iş süreçlerinin hızlandırılması açısından uçağın bir taşıma aracı olarak sahip olduğu avantajlar daha fazla tercih edilmeye yol açmaktadır. Havayolu taşımacılığının üstünlükleri; teslim süresinin kısa olması, dünya genelinde yayılmış havaalanı ağı varlığı, yüksek emniyet ve güvenlik, kargoların elleçleme ve yüklenilmesinde gösterilen özen ve diğer taşımacılık türlerine göre daha düşük sigorta primlerinin olmasıdır. Havayolu Taşımacılığı. Olumsuz yönü ise ağırlık ve hacim sınırlamaları nedeniyle diğer taşıma türlerine oranla daha yüksek taşıma maliyeti ortaya çıkarmasıdır. Genellikle insanlar bir hizmeti pahalıya alırken niteliğinin yüksek olmasına oldukça fazla önem gösterirler. Bu durum da hizmet verenlerin daha titiz davranması gerektiği gerçeğini ortaya çıkarıyor. Yükte hafif, değerde ağır olarak tabir edilen ürünlerin taşınması sırasında kullanılan bu taşıma şeklinin haliyle maliyetinin yüksek olması da bir diğer faktördür. Genel olarak kargo ve evrak taşınmasında kullanılan havayolu taşımacılığında uluslararası ticaretin %8’i taşınmaktadır.
 • Havayolu Yük Taşımacılığı kapsamında verilen hizmetler?
  • 7/24 canlı destek hattı ve telefon ile irtibat.
  • Sigorta kapsamında yük sevkiyatı.
  • Uzman personeller ve prensipli çalışma ortamları.
  • Müşteri bilgilendirilmesi ve sevk durumunu kontrol etme hizmetlerimiz bulunmaktadır.
 • Havayolu ile Taşımacılık Yapmanın Sağladığı Avantajlar
  Her ulaşım turunda bulunduğu gibi havayolu ile gerçekleşen taşımacılığın sağladığı avantajları ve mevcut olan dezavantajları mevcuttur. Bu avantajları sıralayacak olursak en üst sırada şüphesiz uçuş süresinin kısa olmasından kaynaklanan hızlı ulaşım seçeneği olmasıdır. Örneğin otobüsün 10 saatlik mesafede taşıma gerçekleştireceği bir noktaya uçaklarla 1 saat gibi bir sürede ulaştırmak istediğiniz ürünlerinizin transferini gerçekleştirebilirsiniz. Tercih nedenlerinin en üst sırası bu yüzden hızlı bir şekilde gerçekleşiyor olmasından kaynaklanır. Diğer taşımacılıklarla bir arada iş yürüterek müşteriye daha kaliteli bir hizmet sunabilir. Havayolu taşımacılığı ile yolladığı ürünleri havalimanından karayolu taşımacılığı ile istediği deposuna teslim ederek müşterisine daha fazla detay sunabilme hakkı elde eder.
 • Havayolu ile Taşımacılık Yapmanın Sağladığı Dezavantajları
  En büyük dezavantajı elbette yüksek ücretli bir taşımacılık çeşidi olmasıdır. Uçakların hareket etmelerinde kullandıkları yakıt tüketiminin çok yüksek bir seviyede oluşu taşıma maliyetlerinde ciddi rakamlara ulaşıyor. Havayolu taşımacılığı olanaklarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için ciddi yatırımlar gerekmekte ve bu yatırımların yanında sürekli bir sabit bir gider olarak yüksek bir meblağ gerektirmekte. Bu yüzden havayolu ile yapılacak taşımacılık gerek öncesinde gerektirdiği ciddi alt yapı ihtiyacı gerekse karmaşıklık bakımından en pahalı yöntemlerden birisi konumundadır. Son olarak havayolu ile taşımacılık gerçekleştirmenin dezavantajı ise kargo uçaklarının belirli bir ebatlara sahip olmasından kaynaklanan her ürünün taşımacılığının yapılamıyor olmasıdır. Taşınmasını istediğiniz ürününüzü en kısa sürede istiyorsunuz ve ürününüzün ebatları büyükse bu imkan size sunulamıyor.